فايده بردن ایران میلیون آمریکا اخبار اقتصادی و بازرگانی

فايده بردن: ایران میلیون آمریکا اخبار اقتصادی و بازرگانی

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی از مرز یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان عبور کرد تا به بیشترین قیمت از آخرهای خرداد ۹۲ برسد. رکوردزنی فلز گرانبهای داخلی تحت تاثیر رشد

سکه در اوج ۵۳ ماهه

سکه در اوج ۵۳ ماهه

عبارات مهم : بازار

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی از مرز یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان عبور کرد تا به بیشترین قیمت از آخرهای خرداد ۹۲ برسد. رکوردزنی فلز گرانبهای داخلی تحت تاثیر رشد جزئی اونس و دلار کلید خورد؛ ولی آنچه سرعت رشد قیمت را اوج برد به تحرکات معامله گران بزرگ بازار مربوط بود. به گفته شماری از فعالان، معامله گران بزرگ بازار، جهت جلوگیری از ضرر خود در معاملات آتی خریدهای خود را زیاد کردن دادند. بعضی نیز انتظار جهت زیاد کردن تقاضا بعد از اربعین حسینی را در رکوردزنی قیمت سکه موثر دانستند.

روز گذشته، سه اتفاق مهم در بازارهای داخلی رخ داد: ثبت بیشترین قیمت سکه در ۵۳ ماه گذشته، ورود قیمت آزاد دلار به محدوده ۴۰۷۰ تومان و عبور قیمت رسمی دلار از مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان. علی رغم روزهای دیگر، در بازار دیروز بخش طلایی نسبت به بخش ارزی محوریت بیشتری داشت. رشد آغازین اونس در بازارهای جهانی موجب شد، سکه در نیمه روز دوشنبه به کانال یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان وارد شود؛ ورودی که موجب توجه زیاد بازیگران بازار به این فلز گرانبها شد.

سکه در اوج ۵۳ ماهه

سکه در ادامه روز رشد بیشتری را تجربه کرد و در نهایت با قیمت یک میلیون و ۳۳۷ هزار تومان به کار خود آخر داد. قیمت یادشده ۱۴ هزار تومان بالاتر از روز یکشنبه بود و موجب شد که این فلز گرانبها به بیشترین قیمت از آخرهای خرداد ۹۲ برسد. بخشی از رشد بهای سکه ناشی از زیاد کردن قیمت دلار بود. در پانزدهمین روز آبان ماه، شاخص بازار ارز نیز ۷تومان رشد کرد و روی قیمت ۴ هزار و ۷۵ تومان ایستاد. علی رغم معامله گران نقدی، در بازار معاملات آتی دلار، خریداران هیجان بیشتری داشتند و قیمت را تا آستانه ۴ هزار و ۹۰ تومان اوج بردند. به گفته فعالان، رشد بهای دلار در بازار نقدی نیز تا حدی ناشی از تحرکات فردایی ها بود. البته انتظارات افزایشی معامله گران در کنار رشد قیمت حواله درهم نیز در زیاد کردن قیمت شاخص ارزی اثر داشتند. عده اندکی از معامله گران نیز جوسازی فردایی ها اطراف رشد دلار مبادله ای را عامل زیاد کردن قیمت این ارز در بازار آزاد دانستند، امری که زیاد بازیگران بازار به آن باور نداشتند. روز دوشنبه، قیمت رسمی دلار ۵۸ ریال اوج رفت و با عبور از مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به قیمت ۳ هزار و ۵۰۵ تومان و ۷ ریال رسید.

عامل مهم زیاد کردن سکه

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی از مرز یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان عبور کرد تا به بیشترین قیمت از آخرهای خرداد ۹۲ برسد. رکوردزنی فلز گرانبهای داخلی تحت تاثیر رشد

در حالی که بعضی از بازیگران بازار، رشد بهای دلار و اونس را در زیاد کردن قیمت سکه موثر دانستند، بخش زیادی از فعالان، کم کردن عرضه را عامل مهم رشد عنوان کردند. به گفته آنها، میزان رشد دلار و طلای جهانی به اندازه ای نبود که زمینه ساز زیاد کردن بالای یک درصد سکه شود. فلز گرانبهای داخلی از همان ابتدای روز سیگنال افزایشی از خود بروز داد و در آستانه کانال یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان معاملات خود را شروع کرد. به گفته بعضی فعالان، قیمت ابتدای روز نشان دهنده آن بود که بخشی از رشد بدون معامله اتفاق افتاده است و کمتر معامله گری حاضر به فروش سکه با قیمتی نزدیک به قیمت بسته شده است روز یکشنبه شده است هست. به باور این دسته، معامله گران بزرگ بازار، با توجه به خریدهای آتی جهت جلوگیری از ضرر خود میل به بیشتری به اوج بردن قیمت ها دارند و تلاش می کنند با زیاد کردن تقاضا یا کم کردن عرضه قیمت را تحت تاثیر قرار دهند. در کنار این، عده ای باور دارند، با عبور از اربعین حسینی تقاضا در بازار سکه اوج خواهد رفت و همین انتظار موجب شده است معامله گران به پیشواز زیاد کردن قیمت بروند.

سرعت دلار مبادله ای در پاییز

دلار مبادله ای که در تمام طول تابستان نزدیک به ۱۰۸ تومان زیاد کردن پیدا کرده بود، در ۴۵ روز اول پاییز حدود ۱۵۰ تومان زیاد کردن قیمت را به ثبت رسانده است تا بتوان از سرعت گیری این قیمت در پاییز سخن گفت. البته شیب قیمت دلار از انتهای تابستان شروع شد، ولی در پاییز سرعت بیشتری گرفت. پیگیری این روند موجب شد در نیمه آبان ماه، آخر قیمت رسمی دلار از مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کند.

سکه در اوج ۵۳ ماهه

اخباراقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | پاییز | میلیون | بازیگران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs